Analýza území a majetku, Poradenství při rozvoji a transformaci
CIMEX INVEST s.r.o.
Mariánské Lázně
6,2
A69 architekti
Lázeňská terapeutická krajina západních Čech je neopakovatelným klenotem oblasti českého pohraničí. Zatímco svět se v oboru lázeňství posouval dále, česká kotlina zůstala u své podstaty. 4ct bylo přizváno k projektu nejen nalézt nejlepší řešení pro potřeby klienta, ale také resuscitovat zašlou slávu českého balneo průmyslu a dorovnat ho na evropskou úroveň současné doby. Konkurenceschopnost projektu byla a je nadále právě úzce spjatá s úspěšným rozvojem celého českého lázeňství a bez znalosti stavu kontextu a snahy jeho zlepšení nelze vytvořit potřebnou kvalitu pro klienta, město a obyvatele. A bez kvality není úspěšného projektu. 4ct znovuotevřelo komunikační kanály investora a města a vedlo jednání k úspěšnému podepsání memoranda o spolupráci. Úzká kooperace města Mariánské Lázně a investora bylo a je nezbytná pro resuscitaci projektu a celého kontextu lázeňských měst.
CÍLE
Cílem projektu bylo vytvořit koncept se schopností propojit obě části města Mariánské Lázně – lázeňskou a občanskou. Celkový koncept rozvoje pozemků a nemovitostí investora pod vedení 4ct cestu k protnutí jeho záměrů v území se záměry města. Součástí rozvoje byla revitalizace a znovu napojení zapomenutého parku v těsné blízkosti městské radnice a lázeňské kolonády. Zásadním bylo zároveň téma přesunu radnice do občanské části města, které by pro lázeňskou část bylo posledním nevstřícným krokem k vytvoření nechtěného skanzenu.
PŘÍSTUP
Zásadním krokem pro projekt bylo vytvoření kooperace s městem a investorem pod vedení 4ct, které umožnili nejen propojit vzájemně prospěšné záměry a pracovat v kontextu, ale také otevřely nezbytnou diskusi o budoucnosti českého lázeňství, jeho stavu a vize. Potřeba vize a vědomí stagnace balneo průmyslu v Čechách bylo klíčovým tématem, které 4ct v úzké spolupráci s městem a investorem analyzovalo a vyhodnocovalo. Nové rozvojové projekty investora v území byly rozděleny na několik významně vzájemně provázaných záměrů v severní lázeňské části města. Portfolio investora v tomto území bylo zásadně diverzní od stále fungujících ROH ubytoven po hotel špičkového standartu. Jednalo se o rekonstrukci a dostavbu Resortu Broadway, transformaci a rozvoj hotelu Anglický dvůr, transformaci a rozvoj území a objektů v západní části Ruské ulice – Marien Boulevard a významná úprava veřejného prostoru v rámci projektu "Nové kolonáda" - park. Všechny tyto objekty spojoval klíčový prvek v území – zapomenutý park, který byly skrytým klenotem pro to, aby umožnil znovupropojení periferního místa, budov investora a městské radnice na kolonádu a vytvořil moderní „Novou kolonádu“ světového významu a Mariánské Lázně vrátil zpět na mapu evropských lázeňských měst. Vědomí kontextu místa, jeho potřeb a parametrů pro vytvoření kvality ve městě je nezbytnou podmínkou pro nastavení úspěšného a udržitelného projektu investora.
ŘEŠENÍ
Výsledkem je komplexní řešení, které přináší ekonomicky efektivní využití objektů a nemovitostí investora a současně vytváří příjemný a atraktivní prostor pro město a jeho obyvatele a návštěvníky. Ambicí projektu bylo přispět k znovu propojení postupně se od sebe oddělujících částí města prostřednictvím nabídky nových nebo rehabilitovaných atraktorů v rámci řešeného území. Na počátku projektu byla pod mediací 4ct vytvořena dohoda s městem a investorem na společném postupu, bylo podepsáno memorandum. Nezbytným podkladem pro dohodu byla analýza zpracovaná 4ct a definice potenciálu místa, které stanovilo okruh témat diskuze. Pro celý projekt byla nastavena udržitelná a ekonomicky efektivní strategie, která je dále investorem naplňována k úspěšné realizaci.
PŘEDMĚT PLNĚNÍ
Základní analýza současného stavu a posouzení transformačního potenciálu lokalit; zadání architektonicko-urbanistické studie; koncepce rozvoje – návrh využití; základní ekonomické posouzení záměrů; návrh strategie dalšího postupu; podklady pro dohodu o spolupráci s městem.