MENU text
text

AKTUALITY

Dostavba prostoru OPUŠTĚNÁ – TRNITÁ v Jižním centru Brna

2018

Lidé

Servisy

Analýza území a majetku, Koncepční a strategické plánování, Poradenství při rozvoji a transformaci

Klient

J&T bank

Lokalita

Brno

Rozloha

4,4 ha

Spolupráce

Civitas, Architektonická Kancelář BURIAN-KŘIVINKA, JLL

Brno bude mít novou čtvrť. Nová čtvrť Trnitá bezprostředně sousedí s historickým jádrem města, přesto dodnes zůstává převážně nevyužitá. Jedná se o území, které desítky let zarůstalo trávou a náletovými dřevinami. Nyní se vše chystá na změnu. Celé území nabídne stovky nových bytů a domov pro minimálně 15 000 lidí. Klíčovým bodem pro rozvoj nové čtvrti Trnitá a vypsání mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže na podobu nového nádraží však bylo hledání dohody, východisek a postupů pro odblokování tohoto dlouhodobě zablokovaného území. Dnešnímu stavu totiž předcházely stovky hodin komplikovaných jednání, příprava společného memoranda města a některých soukromých vlastníků v území, pravidelné workshopy s místními i světovými urbanisty a architekty.

ČÍST VÍCE ČÍST MÉNĚ

Výsledkem snažení všech zapojených aktérů je územní studie nové čtvrti Trnitá, kterou již schválilo město Brno. Její nedílnou součástí, stejně jako celé napínavé cesty za lepší budoucnosti této zapomenuté části města, byla také urbanisticko-ideová studie Dostavba prostoru Opuštěná – Trnitá, kterou jsme společně s brněnskými architekty Alešem Burianem a Gustavem Křivinkou a americkým urbanistou Markem Johnsonem z ateliéru Civitas dokončili v roce 2018.

Návrh nabízí širokou škálu nejrůznějších typů prostor pro bydlení, práci, služby i rekreaci. Zohledňuje přitom flexibilitu jejich užívání v čase. Projekt nastartoval transformaci strategicky významné lokality Brna zatížené dlouholetými neshodami. Vše se navíc událo relativně rychle, a to v časovém rámci pouhého půl roku. Nedílnou součástí naší práce byla důkladná analýza stavu a potenciálu území.  

Hlavním cílem projektu bylo odblokování dlouhodobě zakonzervovaného stavu území v širším centru města Brna a navržení plnohodnotné městské čtvrti, která plně vyhovuje rozmanitým potřebám a dynamice 21. století.  Nedílnou součástí naší práce byla důkladná analýza stavu a potenciálu území.

ADRESA