MENU text
text

AKTUALITY

Proč je důležité mít KAM

Přinášíme nový seriál o tom, jak vznikl koncept Kanceláří architekta města. Celým příběhem vás postupně provede Klára Filaunová, která u toho od začátku byla.

 

„CO POTŘEBUJE MOJE MĚSTO?“, PTÁ SE PRIMÁTOR 

Na chvíli si představte, že jste primátor/ka a vaším úkolem je řídit město. Jaké jsou první otázky, které vás napadnou? Co moje město potřebuje? Jak mohu naplnit očekávání voličů? Co přesně obyvatelé města potřebují? Tak. A teď si na ně zkuste odpovědět nebo se zeptat kolegů. Narazíte na spoustu subjektivních dojmů, zkušeností a názorů. Navíc budete mít pravděpodobně k dispozici pouze analýzy s daty, které buď zastaralé nebo dokonce nepoužitelné. Chybí Vám základní věc, a tou je partner, který vám řekne, jak na tom vaše město vtuto chvíli reálně je a kudy vede cesta ven. Chybí vám analýza stavu a potenciálu a na ní založená strategie. 

Na základě čeho se máte tedy rozhodnout, když vám na stole leží zásadní rozhodnutí po předchozí vládě? Potřebují moji lidé více bytů? Kde mám to bydlení postavit? A budou je potřebovat i za 50 let? Potřebuje moje město další dálnice nebo raději MHD? Proč tu mladí lidé nechtějí žít? Co potřebuji udělat, aby se jim tu líbilo a zůstali tu? Jak má moje město vypadat za 20 let? To jsou zásadní otázky,na které nelze odpovědět na základě dojmů. Kdo by mohl poradit? Proč neporadí odbory? Podíváte-li se na jejich rozhodovací kompetence a úkoly a kapacity, je vám jasné, že to není vjejich silách ani jejich úkolem.

JAKÉ JE TO MÍT KAM? 

A nyní si představte, že máte KAM = Kancelář Architektury Města © 

Někoho, komu můžete klást tyto otázky, partnera, který je svámi bude řešit a aktivně hledat odpovědi. Partnera, který bude iniciovat témata a formulovat možnosti řešení, na základě kterých, můžete kompetentně rozhodnout, kudy se vaše město bude ubírat. 

Partnera, který bude neustále sbírat data a informace o vašem městě, analyzovat je a hledat řešení. Formovat krátkodobou i dlouhodobou strategii rozvoje. Bude vědět, kde postavit byty, jaké a pro koho. Bude znát možnosti vašeho města a tím umožní kompetentně jednat stěmi, kteří město staví – developery a investory o naplnění potřeb jeho občanů. 

KAM bude podporou odboru pro to, aby mohl kvalitně rozhodovat. Bude mediovat jednání uvnitř a vně města. 

Bude místem setkávání lidí, města a soukromého a veřejného, bude informovat o tom, co se chystá a vysvětlovat proč. Bude někým, za kým vaši lidé mohou jít, když budou tápat, když budou chtít vědět, když se budou chtít inspirovat. 

 A bude někým, kdo zajistí, aby i poté, co kapitánský můstek předáte vašemu nástupci, zajistí pokračování započatých projektů, cílů a strategie, a především pochopení toho, kam město směřuje a směřovat má. Protože potřeby města se se změnou politické barvy nemění, stejně tak ani KAM na sebe žádné barvy nebere. Jeho zájmem je město takové, jaké je, nezávislé. 

JAK TEDY KAM VYTVOŘIT?

Politická reprezentace měst se mění, města a jejich potřeby ovšem zůstávají. Výměna politické reprezentace mnohdy tzv. “hodí vidle” do dlouhodobých projektů města. A od toho je tu právě KAM, který funguje jako partner, udržuje kontinuitu, připravuje odborné podklady a sbírá důležitá data. KAM  je odborný garant, nikoli vedení města. KAM připravuje, doporučuje, politik rozhoduje a řídí a KAM naplňuje jeho rozhodnutí. Nic víc, nic míň. A jak ten KAM vlastně vznikl? To se dozvíte vpříštím článku.